Muzea

Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej(Kamienica Brzykowska)

Dodaj do planera

Pliki audio

W roku 2005 zostało otwarte w Przemyślu nowe muzeum - MUZEUM HISTORII MIASTA, Oddział Muzeum
Narodowego Ziemi Przemyskiej. Adres łatwy do zapamiętania - RYNEK 9, wschodnia pierzeja, XVI-wieczna kamienica zwana u zarania swych dziejów Brzykowską (od nazwiska Brzyków - jednych z pierwszych właścicieli). W czasach drugiej Rzeczypospolitej była własnością rodu Bystrzyckich,  z którego pochodził, znany pisarz Przemysław Bystrzycki. Kamienica jest dziełem  architekta pochodzącego z Italii, a osiadłego Przemyślu  - Piotra, zwanego Włochem. Kiedyś mieściły się w niej kupieckie składy, magazyny, mieszkania aptekarzy, rajców miejskich, krawców. Dziś – jest siedzibą muzeum. 

 
W „Wielkiej Izbie” na parterze (będącej niegdyś reprezentacyjną komnatą), podziwiać można zrekonstruowany barokowy piec i pozostałości szesnastowiecznych polichromii.  Na klatce schodowej - galeria herbu przemyskiego, liczne fotografe dawnego Przemyśla. Na piętrze znajdują się wnętrza przemyskiego mieszkania: ciemna, bezokienna kuchnia, poważny i dostojny gabinet pana domu,  salon z oknami wychodzącymi na rynek. Na ścianach stare obrazy, w rogu fortepian, fotele, kanapy, kominek. Stylowo upięte zasłony, wykwintne tapety i kwiaty wprowadzają klimat autentyczności. Z salonu droga prowadzi do jadalni, potem do sypialni. 
 
Kolejna ekspozycja to studio fotografczne sprzed stu lat. Patronuje mu przemyski mistrz sztuki fotograficznej (cesarsko-królewski nadworny fotograf w Wiedniu) Bernard Henner. Wyposażenie atelier to aparaty, szafki przyrządy, ciemnia i samo studio - a w nim prawdziwa fontanna - tło do zdjęć na specjalne okazje. 
 
Wystawa „Dzieje Przemyśla” prezentuje czasy najdawniejsze, zabytki archeologiczne, ślad węgierski w historii miasta (grób madziarskiego woja pochowanego razem z koniem - sprzed tysiąca lat), epokę Kazimierza Wielkiego, Jagiełły, barok, czasy austriackiego zaboru, Przemyśl międzywojenny. 
 
Na najwyższej kondygnacji  usytuowana jest ekspozycja syntetycznie przedstawiająca okres II wojny światowej, okupację sowiecką i później - niemiecką. W piwnicach kamienicy znajduje się stylowa restauracja.
 
Tekst: Antoni Sarkady
Wyznacz trasę